GUNEY IZLANDA Seyahat Notları| Iceland UNLIMITED DENEYIMI !
Seyahat Önerileri

GUNEY IZLANDA Seyahat Notları| Iceland UNLIMITED DENEYIMI !

Buz. Ateş. Birbirine zıt ve birbiriyle iç içe iki kavram. Bu ikisini birlikte deneyimleyebileceğiniz yer. İzlanda.
İzlanda seyahati ve Kuzey Işıkları altında öpüşmek en büyük hayallerimizden biriydi. Soğuk olmasa, balayı için bile tercihimiz olabilirdi. Stockholm’de geçirdiğimiz 2 günün ardından, rotamızın en önemli noktalarından birine vardık, İzlanda’ya.
İzlanda’nın gezilecek yerlerinin en tepesinde yer alan ve olmazsa olmazı, Güney İzlanda bölgesi. Devasa Şelaleler, Vik Kasabası ve Blacksand Sahilleri
Güney İzlanda turuna Iceland Unlimited ile çıkacağımız günün sabahı, heyecandan erkenden uyandık.
Hızlıca üstümüze kayak için bile giyilebilecek kadar kalın ve sıcak kıyafetlerimizi geçirip, lobiye kahvaltıya indik. Kahvaltı sonrası hazırız dediğimiz anda, rehberimiz kapıdaydı.
Kristijan, güler yüzlü ve sohbeti oldukça iyi olan rehberimiz, ile keyifli yolculuk büyük bir jipte başladı. İzlanda’nın mucizelerini keşfetmek için en iyi yolun Iceland Unlimited olduğunu bu keşif günümüzde anladık.
Yaklaşık 10 saat sürecek rotamız hakkında bilgiler vererek Kristijan bizi güneye doğru götürmeye başladı. Yalnızca rota hakkında bilgiler vermeyip, İzlanda’da 300.000 kişi yaşadığını, eğitimin İzlanda devleti için en önemli unsur olduğunu ve her aşamasında desteklediğini, 2008’de yaşanılan krizden nasıl etkilendiklerini ve en sevdiği filmleri anlattı.

Güney İzlanda’da ilk durak: Seljalandsfoss
Güney İzlanda’daki ilk keşfimiz Seljalandsfoss şelalesi oldu. Şehirden yaklaşık 2 saat uzaklıkta olan bu şelale uzaktan bakıp fotoğraf çekmekle bitmiyor. 360 derece gezilebilen şelalenin içine de girebilmek için önce önündeki buz tutmuş alandan düşmemeye çalışarak ilerlemeniz, sonra da bir su birikintisinin içinden geçmeniz gerekiyor. Ben bu su birikintisinden geçemeyince, rehberimiz sırtına alarak içeri kadar taşıdı. Dışarıdaki soğuğa rağmen üzerinize akan şelalede üşümüyorsunuz. Kollarınızı iki yana açıp şelalenin heybetli akışını izlerken, seyahatin en romantik anlarından birini yaşayabilirsiniz.

Iceland Unlimited Güney İzlanda turunun en büyük artısı, diğer tur şirketlerinden biraz daha farklı bir rota izlemesinden dolayı Seljalandsfoss’u hem daha sakin hem de gün ışığıyla görebilmeniz oluyor.

Skogafoss Şelalesi
Seljalandsfoss’da güzelce ıslandıktan sonra VİK kasabasına doğru giderken bir sonraki durak Güney İzlanda’da görülmesi gereken şelalelerin en üst sıralarında yer alan Skogafoss oluyor. Yaklaşık 60 metre yükseklikteki bu şelale sakin bir nehre dökülüyor. Fotoğraf severler mutlaka şelalenin yukarılarına doğru yürümeli. Lokal rehberimizin önerisi, en üste değil, bir altındaki tepeye çıkarsanız daha az su sıçraması sebebiyle daha iyi kareler yakalayabilirsiniz.

Reynisfjara, (Blacksand Beach) ve Vik Kasabası
Güney İzlanda’da görülmesi gereken üçüncü durak, Blacksand Beach. Eski bir yanardağ patlaması ardından lavların denizle buluştuktan sonra simsiyah kum tanelerini biriktirmesiyle oluşan kumsal adanın en gözde kumsallarından biri. Blacksand Beach’in sağ tarafında denizden yükselen suların aşındırmasıyla oluşan Dyrholaey kemeri bulunuyor.

Blacksand’in bulunduğu Vik kasabası öğle yemeği molası için ideal bir durak. Bölgeyi keşfe devam etmeden önce burada kuzu çorbası, hotdog, skyr yoğurdu gibi yerel İzlanda yemeklerinin tadına bakabilirsiniz. Hatta merak edenler için köpekbalığı deneyebileceğiniz farklı restoranlar bulunuyor.

Iceland Unlimited ile Güney İzlanda’da yapılacak şeyleri yapıp, görülecek yerleri gördükten sonra tatlı bir yorgunlukla Reykjavik’e dönüş yoluna geçiyoruz. Rehberimiz Kristijan yol boyunca, İzlanda ve kültürü ile ilgili çok keyifli bilgiler verirken bir yanda da İzlandalıların ne kadar çok film sever olduğunu bize anlattı. İyi bir rehberle gezmenin en güzel yanı, bloglarda ya da farklı kaynaklarda bulamayacağınız en keyifli ve lokal bilgileri öğrenmek oluyor.

Güney İzlanda boyunca seyahat ederken, VİK kasabasına yakın bir yerde yanından geçtiğimiz yanardağın bizim orada olduğumuz tarihlerde oldukça aktif olduğunu ve risk seviyesinin arttığını öğrenmemiz de İzlanda’da yaşadığımız heyecanın artmasına sebep olmuştu 🙂 Sonuçta 2010’da Eyjafjallajökull’un patlaması sonucunda İzlanda ve Avrupa hava trafiği neredeyse durmuş ve o tarihlerde kuzey Avrupa’da olanlar neredeyse 1 hafta boyunca ülkelerine geri dönememişti. Neyse ki İzlanda seyahatimizde başımıza böyle tatlı bir sürpriz gelmedi 🙂

Keyifli bir İzlanda günün ardından dönüş yolu
Tüm gün yaklaşık 600 km birlikte gezdiğimiz Kristijan akşam saat 20:00 gibi bizi otele bıraktıktan sonra ertesi gün Golden Circle’a gitmek üzere sözleştik ve ayrıldık.

Iceland Unlimited ile bu katıldığımız turda hiç yorulmadan, turist kalabalıklarına kaynaşmadan ve Kristijan’dan çok keyifli önerilere alarak güzel bir gün geçirdik.
Sizin de Güney İzlanda’yı görmek için tercihiniz kiralık araba yerine bir tur şirketi olacaksa bu butik ve arkadaş canlısı tur şirketini mutlaka öneriyoruz.
İzlanda’ya giderseniz, Iceland Unlimited Güney İzlanda turunun detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Iceland Unlimited’ın birçok turu arasında bu tur “Özel Turlar” altında yer alıyor ve bu ismi gerçekten hakediyor!
Özel not: İzlanda turu için Iceland Unlimited ve Christina
Iceland Unlimited’ı tercih etme sebebimiz aşırı arkadaş canlısı ekibi ve sunduğu çok özel rotaları oldu. Güney İzlanda ve Golden Circle turları için Iceland Unlimited’ı tercih ettiğimizde ekipten Christina bizimle çok yakın olarak ilgilendi ve daha turlara çıkmadan bize önerilerde bulunmaya başladı.

Öyle ki; Reykjavik’e vardığımız ilk akşam Kuzey Işıkları görülme ihtimali çok yüksek olduğu için Christina bize Facebooktan ve Whatstapptan mesajlar atarak mutlaka o akşam dışarı çıkmamızı ve Grotta deniz fenerine gitmemizi söylüyordu. Teşekkürler Christina ♥
Hadi Güney İzlanda’yı birlikte gezelim!

İzlanda ile ilgili diğer yazılarımız
♥İzlanda Rehberi
♥Iceland Unlimited ile Güney İzlanda
♥Iceland Unlimited ile Golden Circle
♥Buzullara Yolculuk | Goecco ile Glacier Lagoon
♥İzlanda’da Mutlaka Yapılması Gereken 10 Şey!
♥Kuzey Işıkları Rehberi | İzlanda’da Muhteşem Bir Kuzey Işıkları Deneyimi
♥İzlanda’da nerede kaldık? Hlemmur Square
♥İzlanda’da nerede kaldık? Icelandair Hotel Marina

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir